ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9862423
*
nr 986 2423
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Stig-Owe Jemseby (b. 1941), figur, signed, inside measurements: 35x25,
GOUACHE, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), figur, signerad, ramens innermått: 35x25
Stig-Owe Jemseby, Swedish painter, graphic artist and sculptor, born 1941, dead 2017.
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 12 2015
at 20:26:51
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/10 19:49:04
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, Swedish painter, graphic artist and sculptor, born 1941, dead 2017.
Read more about Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figur gouache stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7311 GOUACHE
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sweden. Signed, oute..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
13 maj at 19:13
*
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, Swedish painter, graphic artist and sculptor, born 1941, dead 2017.
Read more about Stig-Owe Jemseby
nr 986 2423
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Stig-Owe Jemseby (b. 1941), figur, signed, inside measurements: 35x25,
GOUACHE, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), figur, signerad, ramens innermått: 35x25
Stig-Owe Jemseby, Swedish painter, graphic artist and sculptor, born 1941, dead 2017.
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday October 12 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/10 19:49:04 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, Swedish painter, graphic artist and sculptor, born 1941, dead 2017.Read more about Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figur gouache stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7311 GOUACHE
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sweden. Signed, oute..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
13 maj at 19:13